Idea

Zajmowanie się polityką, uprawianie polityki, badanie wreszcie polityki łączy słowo, które odmieniamy w naszym codziennym języku na różne sposoby. Nie zawsze pamiętając o tym, że jako πολιτικά jest ono jednym z tych wyrazów o antycznym rodowodzie, który w rozumieniu starożytnych Greków oznaczał całość nauki o państwie (πολιτική επιστήμη). Tymczasem kontynuacja myślenia Arystotelesowego prowadzi do widzenia polityki nade wszystko w kategoriach (sposobu) zmiany istniejącego porządku. Ale i niekiedy do zastępowania szczytnych haseł mniej zaszczytną praktyką, a myślenia empirycznego apriorycznymi definicjami obojętnymi na świadectwo rzeczywistości.

Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych – Oddział w Krakowie, obierając za przedmiot swoich badań działalność różnych podmiotów politycznych, podąża przetartym tropem badawczym, według którego polityka to wskazanie celów oraz dróg, którymi życie publiczne ma zmierzać, jak również środków, za pomocą których mogą zostać one urzeczywistnione. To klasyczne pojmowanie polityki nie wyczerpuje jednak ani złożoności współczesnego świata, ani tym bardziej nie dostarcza rozwiązań, których jako obywatele od niej oczekujemy. Stąd podejmujemy tutaj nie tylko trud opisania polityki w całym jej spektrum poznawczym, ale i wysiłek – na tyle, na ile potrafimy – udzielenia odpowiedzi na nurtujące nas jako politologów, jako Polaków, i jako Europejczyków pytania.

Idea

Obierając za przedmiot swoich badań działalność różnych podmiotów politycznych, podążamy przetartym tropem badawczym, według którego polityka to wskazanie celów oraz dróg, którymi życie publiczne ma zmierzać, jak również środków, za pomocą których mogą zostać one urzeczywistnione.

Struktura

Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych w Krakowie jest największym oddziałem PTNP. Zrzeszamy  politologów reprezentujących krakowskie uczelnie. Strukturę PTNP oddział Kraków tworzą Zarząd, Komisja Rewizyjna oraz członkowie zwyczajni i honorowi.

Historia

Jesteśmy oddziałem z tradycjami. Skupiamy przedstawicieli ekskluzywnej dyscypliny jaką jest politologia. Wśród zrzeszonych są mistrzowie, nauczyciele kolejnych pokoleń, ich uczniowie, uczniowie uczniów i jeszcze młodsza generacja politologicznych debiutantów. Historię krakowskiej politologii przedstawia prof. Andrzej Zięba.