Zarząd w kadencji 2022-2024
Dr hab. Franciszek Czech
Prezes
Dr hab. Magdalena Mikołajczyk
Wiceprezes
Dr Łukasz Stach
Członek Zarządu, skarbnik
Dr hab. Renata Król-Mazur
Członek Zarządu ds. archiwum oddziału
Dr Małgorzata Winiarska-Brodowska
Członek Zarządu ds. komunikacji oddziału
Dr Piotr Obacz
Członek Zarządu ds. organizacji wydarzeń naukowych
Kim jesteśmy?
Dr hab. Franciszek Czech – absolwent politologii i socjologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Doktorat z socjologii obronił w 2009 roku na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a habilitację z zakresu nauk o polityce i administracji w 2020 roku na tej samej uczelni. Zatrudniony jest w Instytucie Studiów Międzykulturowych UJ. W swoich badaniach podejmuje problematykę kultury politycznej (m.in. teorii spiskowych jako sposobu myślenia o wydarzeniach politycznych), ale jego zainteresowania badawcze obejmują również procesy globalizacyjne i sytuację społeczno-polityczną na Filipinach oraz w innych państwach Azji Południowo-Wschodniej. Opublikował między innymi monografie Koszmarne scenariusze. Społeczne konstruowanie lęku w debacie o globalizacji (2010) oraz Spiskowe narracje i metanarracje (2015). Obecnie, jako członek Advisory Board, jest zaangażowany w projekt Populism and Conspiracy Theory realizowany ze środków ERC Consolidator Grant na Universität Tübingen.
Dr hab. Magdalena Mikołajczyk – absolwentka nauk politycznych i socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor w Instytucie Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego, kierownik katedry Teorii Polityki. Zajmuje się problemami socjologii politycznej, myślą polityczną XX i XXI wieku, historią opozycji politycznej i komunikowaniem w warunkach ograniczonej wolności słowa, procesami determinującymi kształt polskiego systemu politycznego i sceny politycznej. W dorobku ma kilka książek z tej dziedziny oraz liczne artykuły poświęcone analizie dyskursu politycznego w Polsce po 1989 r. Jest członkiem Rady Programowej „Athenaeum. Polskie Studia Politologiczne”.
Dr hab. Renata Król-Mazur – historyk, politolog. Adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. Zainteresowania naukowe skupiają się na historii nowożytnej i współczesnej, zwłaszcza na zagadnieniach związanych z historią Polski, Ukrainy, Rosji, Armenii, dziejami Kaukazu oraz problematyce mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych (ze szczególnym uwzględnieniem Ormian). Zajmuje się problematyką wojskowości, polskiej myśli politycznej, stosunków międzynarodowych. Szczególny obszar zainteresowań badawczych to polityzacja religii, polityka pamięci, nacjonalizmy na obszarze postradzieckim. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Ormiańskiego Towarzystwa Kulturalnego. Współpracuje z organizacjami mniejszości ormiańskiej w Polsce. Stypendystka Fundacji Lanckorońskich.
Dr Łukasz Stach – politolog (specjalność: polityka międzynarodowa). Pracownik Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, wcześniej pracownik, a także student i doktorant Instytutu Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W 2008 roku obronił doktorat dotyczący obaw, nadziei i oczekiwań społeczeństw krajów Europy Środkowo-Wschodniej wobec integracji z strukturami Unii Europejskiej. Obecne zainteresowania naukowe koncentrują się na kwestii aktywności społecznej i politycznej młodych ludzi w Polsce, jak też na (bardziej egzotycznej) tematyce związanej z problemami bezpieczeństwa państw Azji Południowo-Wschodniej. Autor kilku książek i kilkunastu artykułów, poświęconych postawom społecznym i politycznym młodzieży studenckiej oraz kwestii zbrojeń w Azji Południowo-Wschodniej. Pasjonat historii wojskowości, czego dowodem jest monografia dotycząca działań japońskiej floty podwodnej w II wojnie światowej, jak też seria artykułów popularnonaukowych publikowanych w magazynach „Aero”, „Okręty Wojenne” i „Militaria XX wieku”. Opiekun Koła Naukowego Studentów Instytutu Politologii, którego największym osiągnięciem był projekt badawczy poświęcony analizie studenckiego elektoratu Ruchu Palikota. Prywatnie, lubi góry, narty biegowe i podróże.
Dr Piotr Obacz – politolog, zawodowo związany z Uniwersytetem Jagiellońskim i Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej. Jest absolwentem Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, gdzie w 2011 roku ukończył z wyróżnieniem studia na kierunku politologia. Studia doktoranckie odbył w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ i w 2017 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce, nadany z wyróżnieniem. Autor licznych opracowań naukowych i dydaktycznych, a także tekstów popularno-naukowych i komentarzy publicystycznych. Uczestnik kilkudziesięciu konferencji naukowych. Teoretyk polityki, w pracy badawczej skupiający się na problematyce mechanizmów życia politycznego, a zwłaszcza na zagadnieniu politycznych implikacji napięć, konfliktów i podziałów społeczno-politycznych dla relacji społecznych, relacji między podmiotami polityki oraz dla jakości demokracji. Jego zainteresowania naukowe obejmują m.in.: pluralizm, wielokulturowość, ewolucję państw współczesnych, zachowania polityczne, relacje polityki i prawa, konflikty aksjonormatywne. Prowadzi intensywną aktywność popularyzatorską, przede wszystkim wśród młodzieży licealnej. Od 2013 roku związany jest z Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie, gdzie prowadzi zajęcia i wykłady gościnne, a także organizuje politologiczne konferencje popularno-naukowe z udziałem uczniów krakowskich szkół i pracowników naukowo-dydaktycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi również wykłady dla kilku uniwersytetów trzeciego wieku. Jego doświadczenia dydaktyczne w zakresie szkolnictwa wyższego obejmują prowadzenie zajęć w języku polskim i angielskim m.in. na temat: państwa i prawa, wielokulturowości, bezpieczeństwa wewnętrznego w Unii Europejskiej, relacji międzykulturowych w Europie, stosunków międzynarodowych. W 2018 roku Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, w ramach Ogólnopolskiego Konkursu im. Czesława Mojsiewicza na najlepszą pracę doktorską w dyscyplinie nauk o polityce obronioną w 2017 roku, wyróżnił jego dysertację pt. Podział „Polska solidarna – Polska liberalna” w świetle wybranych koncepcji pluralizmu politycznego, przygotowaną pod kierunkiem prof. Wawrzyńca Konarskiego. W 2019 roku przyznano mu Nagrodę im. Profesora Jana Baszkiewicza w konkursie na najlepszą monografię z zakresu nauk o polityce wydaną w Polsce w 2018 roku – Wydział Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego wyróżnił nagrodą pierwszego stopnia jego opracowanie: Podział „Polska solidarna – Polska liberalna” w świetle wybranych koncepcji pluralizmu politycznego (Wydawnictwo Libron – Filip Lohner, ss. 381).
Dr Małgorzata Winiarska-Brodowska – adiunkt w Zakładzie Komunikowania Politycznego i Mediów Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktor nauk społecznych, politolog, kulturoznawca. Ukończyła dziennikarstwo oraz europeistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Wiedeńskim. Zajmuje się problematyką z pogranicza mediów, polityki i stosunków międzynarodowych. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki mediów i komunikowania w Europie (Europejska Sfera Publiczna, Unia Europejska i obywatele UE, partycypacja obywatelska), komunikowania międzynarodowego (polityczne komunikowanie międzynarodowe, dyplomacja publiczna, dyplomacja kulturalna, branding narodowy), a także marketingu politycznego. Kieruje międzynarodowymi projektami badawczymi dotyczącymi wizerunku osób oraz instytucji. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji (m.in. In search of a European public sphere: challenges, opportunities and prospects 2020, New politics of media regulations in Poland 2020, Cyberpolityka: Internet jako przestrzeń aktywności politycznej 2018, W zwierciadle mediów / Im Spiegel der Medien 2017, Political Communication in the EU: Civic Potential of New Media 2015). Posiada doświadczenie zawodowe z zakresu dziennikarstwa, public relations oraz stosunków międzynarodowych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej, Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich oraz European Communication Research and Education Association (ECREA). W ECREA w latach 2017-2019 była wiceprzewodniczącą grupy roboczej Communication and the European Public Sphere oraz wiceprzewodniczącą Central and East-European Network (2019-21). Od 2021 jest przewodniczącą ECREA CEE Network.
Komisja Rewizyjna w kadencji 2022-2024
Dr hab. Marcin Grabowski
Dr hab. Anna Jach
Dr Paweł Ścigaj
Dr hab. Marcin Grabowski – adiunkt w Katedrze Historii Dyplomacji i Polityki Międzynarodowej Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Centrum Studiów Międzynarodowych i Rozwoju UJ (Centre for International Studies and Development) oraz członek Executive Committee Central and Eastern International Studies Association (CEEISA). Doktorat z nauk politycznych uzyskał na podstawie dysertacji Stany Zjednoczone a procesy integracji gospodarczej w basenie Pacyfiku po 1989 roku, ze szczególnym uwzględnieniem APEC i ASEAN, napisanej pod kierunkiem prof. dr. hab. Andrzeja Mani. Jego praca doktorska została wyróżniona w Konkursie im. prof. Józefa Kukułki za najlepszą rozprawę doktorską podejmującą teoretyczne aspekty stosunków międzynarodowych. Badania autora koncentrują się na problematyce integracji gospodarczej Azji i Pacyfiku, polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych oraz Chin, międzynarodowych stosunkach gospodarczych i teorii stosunków międzynarodowych. Studiował w prestiżowych uczelniach amerykańskich, Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, George Washington University w Waszyngtonie, czy Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, gdzie ukończył Global Leadership Institute. Prowadził też badania w kluczowych ośrodkach zajmujących się problematyką azjatycką: Institute of Southeast Asian Studies w Singapurze, Korea Institute for International Economic Policy w Seulu, Institute of Asia-Pacific Studies Uniwersytetu Waseda w Tokio, East Asian Bureau of Economic Research w Canberze, Nordic Institute of Asian Studies w Kopenhadze, Reischauer Center for East Asia Studies, School of Advanced International Studies (SAIS), Johns Hopkins University w Waszyngtonie czy Berkeley APEC Study Center (University of California w Berkeley). W latach 2011-2013 był członkiem organu doradczego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rady Młodych Naukowców. Jest autorem, redaktorem i współredaktorem następujących pozycji książkowych: Stosunki międzynarodowe we współczesnym świecie: regiony i problemy (2011), Wiek Pacyfiku: Polityka Stanów Zjednoczonych wobec regionu Azji i Pacyfiku po 1989 r. (2012), The World in Economic Crisis: Remarks from the SYLFF Community (2012), The United States as a Divided Nation: Past and Present (2014), Rywalizacja czy integracja: Procesy i organizacje integracyjne w regionie Azji i Pacyfiku na przełomie XX i XXI wieku (2015), Problemy regionalne Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu u progu XXI wieku (2018), Global Development Policy in the 21st Century (2018), Global Politics in the 21st Century: Between Regional Cooperation and Conflict (2019) oraz Application of International Relations Theories in Asia and Africa (2019).
Dr hab. Anna Jach – doktor nauk o polityce, historyk, adiunkt w Katedrze Badan nad Obszarem Eurazjatyckim w Instytucie Rosji i Europy Wschodniej na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Specjalizuje się w zagadnieniach historii XX i XXI wieku, zwłaszcza historii ZSRR i Rosji, stosunków polsko-rosyjskich, transformacji ustrojowej oraz funkcjonowania pozarządowego sektora niekomercyjnego – trzeciego sektora w Rosji.
Dr Paweł Ścigaj – politolog, adiunkt w Zakładzie Teorii Polityki i Państwa Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jego zainteresowania badawcze obejmują psychologię polityki, teorię polityki i metodologię badań społecznych. Autor monografii Tożsamość narodowa. Zarys problematyki (2012), współautor monografii Kim jesteś, politologu? Historia i stan dyscypliny w Polsce, tom I (2011) oraz Kim jesteś, politologu? Historia i stan dyscypliny w Polsce, tom II (2012). Współredaktor prac Szkice o pograniczach nauki (2007), Podejścia badawcze i metodologie w naukach o polityce (2013), Odmiany współczesnej nauki o polityce, tom 1-2 (2014), Political Science in Europe at the Beginning of 21st Century (2015). Autor ponad 40-tu artykułów z zakresu psychologii polityki, teorii polityki, socjologii polityki i metodologii nauk społecznych. Jest członkiem redakcji „Athenaeum. Polskie Studia Politologiczne”.